28 Temmuz 2012 Cumartesi

DİYET YOĞURT ÇORBASI ( 2 KİŞİLİK )MALZEMELER:

2 subardağı su
1 avuç pirinç
1/2 yemekkaşığı un
1 tatlıkaşığı nane
1 tatlıkaşığı tatlıpulbiber ( Acıpulbiber çorbayı tad olarak baya acı yapıyor. Acı severler dilerse acıpulbiber kullanabilir.)
1 yemekkaşığı yoğurt
1 adet yumurta
1 tatlıkaşığı tuz

NOT1= Pirincin pişip pişmediğini pirincin kabarmasından anlayabilirsiniz. Kabarmışsa pişmiştir.
NOT2= Tarifimiz diyet olduğundan içinde yağ kesinlikle yoktur. Ancak diyet beslenmek istemeyenler dilediklerince zeytinyağında nane ve pulbiberi ocakta biraz döndürüp, serviste bunla süsleme yapabilirler.
NOT3= Tuzunu ocak tamamen kapandıktan sonra en son ekleyin, yoksa içindeki yoğurt kesilir.


 YAPILIŞI:

2 subardağı su, küçük veya büyük farketmez bir çelik tencereye konulur. İçine 1 avuç pirinç eklenir. Ve kısık ateşte pirinçler pişene kadar kaynamaya bırakılır. Pirinçler pişince altı kapatılır.  Derin bir kapta ( çorba kasesi tercih edilebilir), 1 yemekkaşığı yoğurt, 1 adet yumurta üzerine kırılarak birlikte  çatalla güzelce çırpılır.  Sonra çırptığımız karışıma 1/2 yemekkaşığı un ilave edilir ve güzelce çırpılır. Sonra pirinçli suyumuzun tenceresinin ocağı tekrar açılır. Karışımımızdaki yoğurt tenceredeki suyun sıcaklığından kesilmesin diye önce bir kaşık yardımıyla birer kaşık birer kaşık su, sıcak tencereden karşımımıza dökülür. Her döktüğümüz kaşık su sonrası karışım tekrar karıştırılır. 3 kaşık suyla bu işlemi yapmanın ardından karışımın tamanı yavaş yavaş tenceredeki sıcak suya dökülür. Dökülürken tencere tahta bir kaşıkla yavaşça ve aynı yönde karıştırılmalıdır. Bu önemli bir ayrıntıdır, bu yapılmazsa yoğurt çorbanız ekşir ve yenilemez hal alır. Sonra tenceredekiler kaynayana kadar aynı yönde karıştırmaya devam edilir. Bu esnada tencere karıştırılması kesinlikle bırakılmamalıdır. Ocak kapatıldıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı nane, 1 tatlıkaşığı tatlı pulbiber, 1 tatlıkaşığı tuz ilave edilip dinlenmeye alınır. Servis öncesi ısıtıp karıştırılması kafidir. Çorbamız servise hazırdır.

SERVİS VE SÜSLEME:

Tarifimiz diyet olduğundan içinde yağ kesinlikle yoktur. Ancak diyet beslenmek istemeyenler dilediklerince zeytinyağında nane ve pulbiberi ocakta biraz döndürüp, serviste bunla süsleme yapabilirler.  Ben süsleme adına yapılışında anlattıklarım dışında birşey uygulamadım. Severek yediğim, bilindik, ancak içindeki yumurta ve yoğurttan ötürü vitamini bol bir çorbadır. Bu yüzden size kesinlikle tavsiyemdir.Bu tarifi uygulayacak olanlara şimdiden afiyet olsun. ..


1 yorum:

Derya Cengiz dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.