3 Ağustos 2012 Cuma

DİYET KÖFTELİ ÇORBA ( 2 KİŞİLİK )
Bu çorba bildiğiniz yoğurt çorbasının köftelisidir. Ancak siz de göreceksiniz ki ona göre oldukça lezzetlidir.


MALZEMELER:

Köftesi için;

100 gr kıyma
1 yemekkaşığı pirinç
1 tatlıkaşığı salça
1 çaykaşığı tuz
1 çaykaşığı karabiber
1 çaykaşığı kırmızıtozbiber
Yeterince un

Kendisi için;
1,5 su bardağı su
2 yemekkaşığı yoğurt
1 adet yumurta
1 tepeleme yemekkaşığı un
1 çaykaşığı tuz
1 avuç dolusu erişte
1 çaykaşığı nane(üzeri için)


YAPILIŞI:


  • Köfte malzemeleri güzelce yoğurulur. Sonra ikinci resmimde göreceğiniz gibi misket büyüklüğünde yuvarlak köfteler hazırlanır. Yayvan bir tabağa un dökülür. Köftelerimizin heryanı unlanacak şekilde bu tabakta köfteler unlanır. Köfte sayısı 16-20 arası ise çorbamız için kafidir ki bu ölçüden sayıca öyle çıkmaktadır.
  • 1,5 subardağı un tencereye alınır. Tencereye tuz kesinlikle konulmaz!!!İçine köfteler konarak, köftelerin haşlanarak pişmesi sağlanır.
  • Çukur bir tabağa 2 yemekkaşığı yogurt, 1 adet yumurta, 1 tepeleme yemekkaşığı un konulur. Tuz kesinlikle konulmaz!!! 
  • Çukurtabaktaki karışıma 1'er yemek kaşığı olmak üzere 4 kere köfteleri kaynattıgımız sıcak sudan konulur ve karışım karıştırılır. ( Bu karışımdaki yoğurdun kesilmemesini sağlar.) Sonra karışım tencereye yavaş yavaş dökülür. Ve devamlı aynı yöne tahta kaşıkla karıştırılır.
  • 1 avuç erişte ayrı bir tencerede kaynatılır suyu süzülür. Bu da, kaynamaya başlamadan  çorbamıza eklenir.Çorbamız kaynayınca altı kapatılır. Sonra 1 çaykaşığı tuz, nane eklenir. 
SUNUM VE SÜSLEME:

Bunda sunumda nane dalı kullanılabilirdi. Ya da diyet yapmayacak olanlar naneyi yağda kızdırıp üzerine dökebilir. Ben yağ kullanmadığımdan direk içine karıştırmayı tercih ettim. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun...

Hiç yorum yok: