11 Ağustos 2012 Cumartesi

VEJETERYAN YALANCI İSLİM KEBABI (2 KİŞİLİK-4 ADET)
Bunu vejeterjan misafirlerim için, diğer misafirlerime etli ismil kebabını yaparken uydurdum. Ama kendim de tattım ki cidden süper bir lezzet oldu. Tavsiye ederim.

MALZEMELER:

2 adet domates
2 adet biber ( köfte olmadığından biber bol kullandım)
1 adet patlıcan
2 kalın dilim peynir
nane, tuz, pulbiber, tozkırmızıbiber

YAPILIŞI:


  • Domatesin dört yanından olmak üzere domatesin kabuklu kısmından içine doğru 1 parmak kalınlığında olmak üzere domates kesilir. 2  domatesten toplam 8 adet parça elde edilmelidir.
  • Patlıcan boyuna kesilip 5-6 parçaya, sonra da onlar da yarıya bölünür.Tuzlu soda 20 dk bekletilir. Sudan hızlıca geçirilir ve suyu güzelce sıkılır.
  • Biberler önce ikiye sonra 3'e bölünmek suretiyle kesilir. Ve az yağ koyulmuş tavada döndürülür.
  • Biberleri kızarttığımız tavaya biraz daha yağ eklenir. ( Patlıcan çok yağ çektiğinden tavanın  yağı bittikçe yağ eklemeye devam edilmelidir) Patlıcanlar döndülülmek suretiyle arkalı önlü kızartılır.
  • Şimdi sıra arapeyniri hazırlamada...Peynir bir kaba konulur, mıncıklanır. İçine biber çaykaşığı tuz-nane-pulbiber-karabiber eklenir. Karıştırılır.
  • En alta kabuk kısmı altta olacak şekilde domatesin tek parçası, üzerine arapeyniri, üzerine dilediğinizce çok biber, sonra kabul kısmı üstte olacak şekilde domatesin diğer parçası, üzerine 3 parça patlıcan ve biber konulur.
  • Kürdan tabana geçecek çekilde konur. Domates ağır olduğundan 2 kürdan benim tercihimdir. 
SUNUM VE SÜSLEME:

Ekstra süslemeye ihtiyaç duymayan bu lezzetti pirinç ya da bulgur pilavıyla rahatlıkla servis edebilirsiniz. Yanına patates püresi ya da yağda havuç rendesiyle ve taze fasülye yemeğiyle de servis ederseniz, sunumunuzun tadından geçilmez. :) Deneyenlere şimdiden afiyet olsun...


Hiç yorum yok: